NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена
5859
Творчески отражения

Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част. Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември. Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“. В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години

| 08 Ноември 2024, 16:38 ч.
Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена
Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена
Снимка © Ваня Сухарова / БТА

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони. 

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.

От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.

Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли  „Царски времена“ и „Ахилес“. 

„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм. „И тя ми казва: „Събери си сам!“ - Аз я питам: Къде, в боклука ли сте ги изхвърлили, къде да ги събера. Тя ми казва: „Не, влез в клетката и си ги събери. Само внимавай като влезеш при орлите, че налитат, иначе при лешоядите няма проблем“. - И ме пусна, по един час се рових. Орлите стоят в едни дълги треви и гледат, следят те с поглед и не помръдват. И там е леко страшничко“, разказва Табаков.

В сблъсъка им в боксофиса на Северна Америка, съпрузите Райън Рейнолдс и Блейк Лайвли излязоха победители, след като филми с тяхно участието заеха първото и второто място. Това се случи 34 години след като същото постигна друга популярна семейна двойка в Холивуд - Брус Уилис и Деми Мур.

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица запази челната си позиция в северноамериканския боксофис, реализирайки 54,2 милиона долара от продажби на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

В световен мащаб приходите от филма от киновселената на "Марвел", режисиран от Шон Леви, надхвърлиха 1 милиард долара.

През уикенда "Дедпул & Върколака" се оказа следван плътно по петите от романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс Блейк Лайвли. Филмът, режисиран от изпълнителя на главната мъжка роля Джъсти

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта. 

Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.

В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.

Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел

Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов". 

Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.

За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът  е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев.  След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме –  пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл

Когато излязъл, казал, че му трябват още от перата на лешояд, а чистачката обяснила, че в момента нямат, но той може да резервира. След кратък разговор артистът разбрал, че гвардейците на президента носят на шапките си лешоядови пера. „Като цяло, да носиш пера от мършояд като знак на някаква идентичност, национална гордост, е някаква метафора на много неща в България. Това е тъжната част на историята“, казва Табаков.

„Та от това цялото нещо, събирано преди 20 години, се роди „Небесно войнство“, което е много асоциативно и се роди това усещане за живот, за птици, за летеж, което в крайна сметка се редуцира до едно смачкано перо. Или само до иглите, които държат перата“, казва Юлиян Табаков.

КОЛИБРИ ОТ ПАЗАРА НА МАГИЯТА

Основен образ в изложбата е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа. Авторът разказва, че изложените птички са взети на пазара на магията в Мексико сити, където се продават на гроздове – десетки. В Южна Америка някои племена ги мислят за божества, обяснява той.

„Те са мъртви, но има някакъв живот в тях. Има усещане за живот в тях, има вибрация на живо същество. Някакъв живот, който, макар и да го няма вече, по някакъв начин го и има. Нещо, което в прекалената материализация на нещата и превръщането на духа в инертна маса, изчезва вибрацията на живота по някакъв начин. И това нещо създава вътрешна празнота у нас. Като „притежатели“ на вече инертната маса. Но никога не знаеш дали ти притежаваш обекта, или той притежава теб и си сменя притежанията с поколенията“, казва Юлиян Табаков.

Артистът подчертава, че проектът „Виждам те“ е подкрепен от Министерството на културата, Столична община, Фондация Таляна и Rebonkers, Художествена галерия Русе, Градска художествена галерия Варна, Галерия +359, „Топлоцентрала“ и Duo Contradiction, в Стокхолм.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5859
Творчески отражения

Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

| 08 Ноември 2024, 16:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена
Юлиян Табаков: Идеята на „Небесно войнство“ е да влезеш в някаква малка вселена
Снимка © Ваня Сухарова / БТА

Идеята на „Небесно войнство“ е като влезеш, да влезеш в обособена среда – някаква малка вселена или някакъв малък свят, от който ставаш част.

Това каза артистът Юлиян Табаков по повод инсталацията, която посреща гостите на галерия „Топлоцентрала – Куб“ до 1 декември.

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони. 

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.

От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.

Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли  „Царски времена“ и „Ахилес“. 

„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Експозицията е част от проекта „Виждам те“, който се състои от инсталацията „Водна кула“, серия рисунки „Виждам те“ и серия обекти „Небесно войнство“.

В КЛЕТКАТА НА ОРЛИТЕ

В сблъсъка им в боксофиса на Северна Америка, съпрузите Райън Рейнолдс и Блейк Лайвли излязоха победители, след като филми с тяхно участието заеха първото и второто място. Това се случи 34 години след като същото постигна друга популярна семейна двойка в Холивуд - Брус Уилис и Деми Мур.

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица запази челната си позиция в северноамериканския боксофис, реализирайки 54,2 милиона долара от продажби на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

В световен мащаб приходите от филма от киновселената на "Марвел", режисиран от Шон Леви, надхвърлиха 1 милиард долара.

През уикенда "Дедпул & Върколака" се оказа следван плътно по петите от романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс Блейк Лайвли. Филмът, режисиран от изпълнителя на главната мъжка роля Джъсти

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта. 

Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.

В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.

Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел

Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов". 

Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.

За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът  е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев.  След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме –  пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл

Историята с птичите пера, изграждащи „Небесно войнство“, започва преди години. „Всичко в инсталацията „Небесно войнство“ е истинско. Някои пера съм ги събирал аз“, казва той. 

Един ден Табаков помолил чистачката в зоопарка да му събере пера на лешояди и орли за костюм. „И тя ми казва: „Събери си сам!“ - Аз я питам: Къде, в боклука ли сте ги изхвърлили, къде да ги събера. Тя ми казва: „Не, влез в клетката и си ги събери. Само внимавай като влезеш при орлите, че налитат, иначе при лешоядите няма проблем“. - И ме пусна, по един час се рових. Орлите стоят в едни дълги треви и гледат, следят те с поглед и не помръдват. И там е леко страшничко“, разказва Табаков.

Когато излязъл, казал, че му трябват още от перата на лешояд, а чистачката обяснила, че в момента нямат, но той може да резервира. След кратък разговор артистът разбрал, че гвардейците на президента носят на шапките си лешоядови пера. „Като цяло, да носиш пера от мършояд като знак на някаква идентичност, национална гордост, е някаква метафора на много неща в България. Това е тъжната част на историята“, казва Табаков.

„Та от това цялото нещо, събирано преди 20 години, се роди „Небесно войнство“, което е много асоциативно и се роди това усещане за живот, за птици, за летеж, което в крайна сметка се редуцира до едно смачкано перо. Или само до иглите, които държат перата“, казва Юлиян Табаков.

КОЛИБРИ ОТ ПАЗАРА НА МАГИЯТА

Основен образ в изложбата е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа. Авторът разказва, че изложените птички са взети на пазара на магията в Мексико сити, където се продават на гроздове – десетки. В Южна Америка някои племена ги мислят за божества, обяснява той.

„Те са мъртви, но има някакъв живот в тях. Има усещане за живот в тях, има вибрация на живо същество. Някакъв живот, който, макар и да го няма вече, по някакъв начин го и има. Нещо, което в прекалената материализация на нещата и превръщането на духа в инертна маса, изчезва вибрацията на живота по някакъв начин. И това нещо създава вътрешна празнота у нас. Като „притежатели“ на вече инертната маса. Но никога не знаеш дали ти притежаваш обекта, или той притежава теб и си сменя притежанията с поколенията“, казва Юлиян Табаков.

Артистът подчертава, че проектът „Виждам те“ е подкрепен от Министерството на културата, Столична община, Фондация Таляна и Rebonkers, Художествена галерия Русе, Градска художествена галерия Варна, Галерия +359, „Топлоцентрала“ и Duo Contradiction, в Стокхолм.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.